kočka slaništní Leopardus geoffroyi

třída: Savci

kočka slaništní

Třída

savci

Řád

šelmy

Čeleď

kočkovití

Velikost

délka těla 45 - 75 cm, délka ocasu 24 - 38 cm, hmotnost 3 - 8 kg

Potrava v přírodě

malí obratlovci

Rozmnožování

březost 70 - 74 dní, rodí 1 - 3 mláďata

Biotop 

travnaté území, les

 

Rozšíření

Zajímavost 

Společně s pumou je to nejjižněji žijící kočkovitá šelma Jižní Ameriky. Zároveň je na tomto kontinentu také nejhojnější kočkovitou šelmou. Preferuje hustě zalesněné nebo křovinaté oblasti, vyhýbá se tropickým deštným pralesům a nadmořským výškám nad 3000 m. 

Kresba na srsti je dobře zřetelná, kulaté černé skvrny se slévají v pruhy, typicky tvoří „obojek“ kolem krku zvířete. Kočka slaništní se velikostí příliš neliší od kočky domácí. Tyto kočky se nebojí vody, dobře plavou a jsou schopné si i ulovit rybičku.

Je to noční živočich. Potravu hledá na zemi i ve větvích stromů. Byla pozorována, jak na nižších větvích spí a páří se. Matka pro svůj vrh vyhledává vhodné dutiny pod kořeny stromů, vývraty, různá doupata pod keři, nory nebo i malé jeskyně. Koťata jsou samostatná ve stáří osmi měsíců. Dospělé kočky žijí samotářsky.

Ohrožení 


V minulosti byla intenzivně lovena pro svůj kožich, ale roku 1992 se dostala pod ochranu úmluvy CITES a její počty jsou stabilní. Nyní je tento druh málo dotčený. Kočky jsou stále zabíjeny, protože jsou predátory drůbeže, sami se stávají kořistí psů. V menší míře se stále setkáváme s nelegálním obchodem s kožešinami těchto zvířat. Hrozbou může být také fragmentace prostředí.

 
id:2036

pátek 1. dubna 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě