třída: Ptáci
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 3 500 Kč
Třída
ptáci
Řád
měkkozobí
Čeleď
holubovití
Velikost
délka těla 58 - 73 cm, hmotnost až 2,5 kg
Potrava v přírodě
semena, bobule, plody, příležitostně bezobratlí
Rozmnožování
snáší 1 vejce, inkubace 28 - 30 dnů
Biotop
tropické deštné lesy, bahnité nížiny
Rozšíření
Zajímavost
Korunáč je jeden z největších ptáků z čeledi holubovitých. Typickými znaky jsou ze stran zploštělá chocholka na hlavě, modré peří a červené oko. Pohlavní dimorfismus není parný, samice vypadá stejně jako samec.
Většinu dne tráví na zemi, kde zobají potravu. Jejich pohyb je pomalý a klidný. Létají zřídka a těžkopádně. Žijí v párech nebo menších hejnech. Samci se během období námluv účastní agresivních bojů, přičemž nafukují hrudník a opakovaně zvedají křídla, jako by chtěli protivníka udeřit. Když se samec dvoří samici, předvádí námluvní tanec a uklánění. Samice potvrzuje samci náklonnost tak, že roztáhne křídla do šířky a zdvihne je, nebo běhá s mírně pokrčenýma nohama kolem samce a vydává sykavé zvuky.
Korunáči si na stromech staví bytelné hnízdo z větví. Z chovu je pak pozorováno, že samice snáší jedno vejce, na němž střídavě sedí oba rodiče. Rodiče mládě krmí do stáří 13 měsíců. Korunáči vějířoví se mohou dožít i 50 let.
Ohrožení
Ještě v polovině minulého století byl, kvůli nadměrnému lovu na maso, pro peří a ztrátě přirozeného prostředí z důvodu kácení, téměř vyhuben. Dnes se řadí mezi téměř ohrožené druhy. Početnost hooto druhu aktuálně klesá. Vzhledem k velikosti korunáčů a jejich malé plachosti jsou snadným cílem při sportovním lovu. Ohrožen je také jejich přirozený biotop a to zejména těžbou dřeva a rozvojem plantáží palmy olejné.
středa 4. ledna 2006
letní sezóna: duben - září
od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:
od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:
otevřeny Pavilony:
do 19.00 h Areál zoo:
více
140 Kč Dospělí:
70 Kč Děti, studenti, důchodci:
370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):