korunáč vějířový Goura victoria

třída: Ptáci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 3 500 Kč

korunáč vějířový
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

ptáci

Řád

měkkozobí

Čeleď

holubovití

Velikost

délka těla 58 - 73 cm, hmotnost až 2,5 kg

Potrava v přírodě

semena, bobule, plody, příležitostně bezobratlí

Rozmnožování

snáší 1 vejce, inkubace 28 - 30 dnů

Biotop 

tropické deštné lesy, bahnité nížiny

 

Rozšíření

Zajímavost 

Korunáč je jeden z největších ptáků z čeledi holubovitých. Typickými znaky jsou ze stran zploštělá chocholka na hlavě, modré peří a červené oko. Pohlavní dimorfismus není parný, samice vypadá stejně jako samec.

Většinu dne tráví na zemi, kde zobají potravu. Jejich pohyb je pomalý a klidný. Létají zřídka a těžkopádně. Žijí v párech nebo menších hejnech. Samci se během období námluv účastní agresivních bojů, přičemž nafukují hrudník a opakovaně zvedají křídla, jako by chtěli protivníka udeřit. Když se samec dvoří samici, předvádí námluvní tanec a uklánění. Samice potvrzuje samci náklonnost tak, že roztáhne křídla do šířky a zdvihne je, nebo běhá s mírně pokrčenýma nohama kolem samce a vydává sykavé zvuky.

Korunáči si na stromech staví bytelné hnízdo z větví. Z chovu je pak pozorováno, že samice snáší jedno vejce, na němž střídavě sedí oba rodiče. Rodiče mládě krmí do stáří 13 měsíců. Korunáči vějířoví se mohou dožít i 50 let.

Ohrožení 


Ještě v polovině minulého století byl, kvůli nadměrnému lovu na maso, pro peří a ztrátě přirozeného prostředí z důvodu kácení, téměř vyhuben. Dnes se řadí mezi téměř ohrožené druhy. Početnost hooto druhu aktuálně klesá. Vzhledem k velikosti korunáčů a jejich malé plachosti jsou snadným cílem při sportovním lovu. Ohrožen je také jejich přirozený biotop a to zejména těžbou dřeva a rozvojem plantáží palmy olejné.

 
id:1998

středa 4. ledna 2006

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě