kosman zakrslý Callithrix pygmaea

třída: Savci

kosman zakrslý

Třída

savci

Řád

primáti

Čeleď

kosmanovití 

Velikost

délka těla 15 cm, délka ocasu 20 cm, hmotnost 100 - 150 g

Potrava v přírodě

pryskyřice, míza, hmyz, plody, nektar

Rozmnožování

březost 120 – 140 dní, rodí obvykle 2 mláďata

Biotop 

nížinné lesy, bambusové houštiny

 

Rozšíření

Zajímavost 

Kosman zakrslý je ploskonosá opička. Díky drápům skvěle šplhá po stromech, a ve větvích se snadno ztratí díky maskovacímu zelenohnědému zbarvení srsti. Pohybuje se ve větvích do výšky 20 metrů. Nikdy neleze až na vrchol stromů a na zem slézá jen výjimečně. Jednou z adaptací na život na stromech je i schopnost otočit hlavu téměř o 180°.

Kosman zakrslý je nejmenším druhem vyšších primátů na světě.  Při svém objevení (1823) byl tento kosman považován za mládě kosmana bělovousého. Narozená mláďata jsou však v poměru k dospělým "obrovská" - jejich hmotnost dosahuje zhruba 1/7 hmotnosti dospělých (cca 15 g). Žijí většinou v párech nebo rodinných skupinkách s nedospělými mláďaty. Dominantní postavení mají samice. Samice rodí nejčastěji 2 mláďata, o které pak pečuje samec a samici je předává jen na kojení. 

Je to všežravý denní tvor, v noci spí v dutinách stromů. Živí se ze 70 – 90 % pryskyřicí a mízou, zbytek potravy tvoří hmyz, plody, nektar, někdy i ptačí vejce i drobní obratlovci. Denně vyhlodávají do kůry stromů deset i více jamek, ke kterým se vrací a vylizují z nich mízu. 

Pro svou malou velikost jsou častým terčem predátorů, jako jsou hadi a draví ptáci. Používají proto strategii nehybné strnulosti a prudkého úprku. Mají dobrý sluch, jsou velice mrštní a dokážou doskočit do vzdálenosti 5 metrů.

Ohrožení 

Kosmani zakrslí jsou vedeni jako zranitelný druh s klesající tendencí. V přírodě je tento druh nejvíce ohrožen kácením deštných lesů a odchytem pro chov jako domácí mazlíček.

středa 4. ledna 2006

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

foto
foto
foto

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě