kožnatka čínská Pelodiscus sinensis

třída: Plazi

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

kožnatka čínská

Třída

plazi

Řád

želvy

Čeleď

kožnatkovití

Velikost

délka krunýře do 25 cm

Potrava v přírodě

ryby, vodní bezobratlí

Rozmnožování

klade 15 - 25 vajec, inkubace 40 - 80 dní

Biotop 

větší řeky a vodní nádrže

 

Rozšíření

Zajímavost 

Kožnatka čínská je dravá vodní želva. Kožnatky patří mezi želvy skrytohrdlé, které jsou typické tím, že mohou zatáhnout krk a hlavu pod páteř. Druhou skupinou jsou želvy skrytohlavé, které nejsou schopné hlavu zatáhnout a mohou ji schovat jen pod krunýř na pravou nebo levou stranu. Vyskytuje se ve větších řekách a vodních plochách od Japonska po Čínu. Lze ji nalézt na zatopených rýžových polích, v přírodních jezírcích i v obřích veletocích, jako jsou například Mekong, Jang-c-tiang nebo Amur.

Kožnatky mají oválný kožnatý svrchní krunýř (karapax) a velké ploutvovité končetiny. Zbarvení je u jednotlivých jedinců proměnlivé – od olivově zelené, přes hnědozelenou po šedozelenou. Spodní část těla bývá světlejší oranžovorůžová s černými skvrnami. 

Pohlavní dimorfismus není u kožnatek tak patrný, jako u jiných želv, zpravidla se však dá samice od samce rozeznat podle délky ocásku a umístění kloaky. Samice má ocásek krátký s kloakou umístěnou při jeho bázi, samec má ocas delší a kloaku má blíže k jeho středu.

Žijí samotářsky a mimo období páření jsou k sobě nesnášenlivé.

Ohrožení 

 

Kožnatky jsou nyní řazeny jako zranitelný druh, ale jejich počty stále klesají. Přesto, že je tento druh chován v obrovských počtech pro potravinářský průmysl, i nadále jsou pro tento účel odchytáváni i jedinci z volně žijících populací.

 
id:2091

pátek 28. března 2014

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě