kuskus medvědí Ailurops ursinus

třída: Savci

kuskus medvědí
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

savci

Řád

málozubí

Čeleď

kuskusovití

Velikost

délka těla 61 cm, délka ocasu 58 cm, hmotnost 7 - 10 kg

Potrava v přírodě

květy, listy

Rozmnožování

1 mládě, které vývoj dokončuje ve vaku na břiše matky

Biotop 

deštný les

Rozšíření

Zajímavost

Kuskus medvědí patří do skupiny vačnatých dvojitozubců. Pro dvojitozubce je typický jeden pár řezáků na spodní čelisti a tři páry na horní čelisti. Dolní špičáky zcela chybí, horní jsou přítomné. Dále mají dvojitozubci druhý a třetí prst předních končetin srostlý. Do dvojitozubců patří pak spolu s kuskusy i klokani, vombati, koaly, kusuové, vakoveverky, vakoplšíci a vakoplchové. 

Kuskusové jsou dobře vybaveni pro život na stromech. Mají chápavý ocas, kterým se obtáčí kolem větví a mohou se na něj spolehnout i při zavěšení. Dále mají velké ostré drápy, díky kterým mohou šplhat i po holých kmenech. První dva prsty na předních končetinách navíc směřují proti ostatním prstům, což jim umožňuje pevný úchop.

Ohrožení

Kuskus medvědí patří mezi ohrožené druhy. Největší nebezpečí pro něj představují lidé, kteří jej loví na maso, odchytávají pro obchod se zvířaty a kácejí lesy.
 

Chov v Zoo Ústí nad Labem

Naše zoo začala chovat tento druh v roce 2017, ale samec a samice byli nejprve umístěni v zázemí. Důvodem bylo, aby si zvířata v novém prostředí zvykla a aby chovatelé vypozorovali, co jim nejvíce vyhovuje, jaké mají projevy chování a jak se o ně starat, aby to co nejlépe odpovídalo potřebám zvířat. 

Kuskusové jsou potravní specialisté a živí se hlavně listy a květy, to je hlavní složka jejich potravy. Kromě listí dostávají kořenovou zeleninu, speciální granule pro kuskuse a dvakrát týdně i živočišnou potravu (vařené vejce a vařené kuřecí maso). 

Pavilon exotária obývají od konce června 2019, takže je mohou pozorovat i návštěvníci.

 
id:8410

středa 22. května 2019

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě