parmička indická Pethia ticto

třída: Ryby

parmička indická

Třída

paprskoploutví

Řád

máloostní

Čeleď

kaprovití

Velikost

délka těla 3 - 9 cm

Potrava v přírodě

bezobratlí

Rozmnožování

klade až 150 jiker, doba inkubace 24 - 36 dní

Biotop 

sladké vody

 

Rozšíření

Zajímavost

Nejčastěji obývá mělké, klidné, dostatečně zarostlé vody s bahnitým dnem, u kterého pátrá po potravě. Je to společenská rybka, žijící v poměrně početných hejnech. V době tření vyhledává místy s písčitým až oblázkovým dnem. Jako u většiny parmiček samice vypouští jikry volně do vody, kde klesají mezi štěrk nebo se zachytí v rostlinách. Volně plavající jikry dospělí obvykle zkonzumují. Potěr se líhne po 24 hodinách a další den se rozplavává.

Rozdíl mezi pohlavím lze spolehlivě rozeznat pouze u dospělých jedinců. Samičky jsou pak větší a plnější než samečci. V době tření má sameček na trupu široký červený pruh. Jejich základní zbarvení je stříbrné s nádechem žluté až oranžové barvy. Na těle mají dvě černé skvrny jedna je u kořene ocasu a druhá je a skřelemi. Šupiny ryb jsou černo stříbřité. U samců je nádherně červený pruh který vede od skřelí a končí rozpuštěn v ocasní ploutvi.

Ohrožení

Parmičky indické jsou ve volné přírodě málo dotčeným druhem. Aktuálně nejsou známy žádné široce rozšířené hrozby pro tento druh.
id:10095

sobota 12. března 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě