parmička žraločí Balantiocheilos melanopterus

třída: Ryby

Třída

paprskoploutví

Řád

máloostní

Čeleď

kaprovití

Velikost

25 - 35 cm

Potrava v přírodě

vodní rostliny, vodní bezobratlí

Rozmnožování

 

Biotop 

sladké vody

 

Rozšíření

Zajímavost

Jméno dostala podle protáhlého těla a tvaru ploutví – zvláště hřbetní. Má stříbřité šupiny, černé lemy ploutví a velké oči. Zbarvení je výrazně stříbřité. Všechny ploutve s vyjímkou prsních jsou žluté až oranžové se silným sytě černým okrajem. Tlamka je bez vousků a obrácená směrem dolů. Rozeznat pohlaví je u tohoto druhu skoro nemožné. Pouze v době tření ja samička baculatější.Samice vypouští jikry volně do vody a nijak je nehlídá. Je to čilá a rychlá hejnová ryba. Povahově je velmi plachá.

Zdržuje se ve volné vodě (pelagický druh), kde vyhlíží a loví potravu. Často se sdružuje do hejn, ve kterých panuje určitý společenský pořádek. Jsou-li tyto parmičky chovány v malém počtu, může vést jejich potřeba zaujmout dominantní postavení k nadměrnému pronásledování ostatních jedinců nebo i jiných ryb v akváriu.

Ohrožení

Parmičky žraločí jsou zranitelný druh, jehož počty stále klesají. Hlavní hrozbou je nadměrný rybolov. Loveni jsou především pro neustále vysokou poptávku u akvaristů. Dalšími hrozbami je ztráta a degradace stanovišť v důsledku urbanizace, zemědělské činnosti, těžby dřeva a z těchto činností vyplývajícího znečištění. 
 
id:10098

neděle 13. března 2022

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě