pony shetlandský Equus caballus

třída: Savci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 5 000 Kč

pony shetlandský
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

savci

Řád

lichokopytníci

Čeleď

koňovití

Velikost

kohoutková výška 85 - 107 cm, hmotnost 150 - 200 kg

Potrava v přírodě

traviny

Rozmnožování

březost 285 dní, rodí 1 mládě

Biotop 

domestikovaný druh

 

Zajímavost

Pony shetlandský je malý lichokopytník z rodu koně. Historie domestikace koní je v dnešní době celkem objasněna, proběhla pravděpodobně 3 500 let př. n. l. a za předka všech dnešních koní jsou považováni dnes již vyhubení kůň tarpan a kůň Převalského. Původ shetlandských pony je zatím záhadou. Podle jedné z teorií byli jeho předkové severští tundroví koně, kteří přišli přes zamrzlé moře ze Skandinávie před 15 000 až 10 000 lety. Podle druhé teorie byli přivezeni tehdejšími obyvateli Norska cca 2 000 let př. n. l. 

Pochází ze Shetlandských ostrovů, vzdálených asi 160 km od pevniny severovýchodního Skotska. Shetlandy leží na stejné severní délce jako Grónsko a právě drsné podmínky a mizerná pastva daly vzniknout malému a odolnému plemeni koně, jako je Shetlandský pony. 

Shetlandský pony je malý ale velmi silný kůň. Vzhledem ke své velikosti se dá považovat za vůbec nejsilnějšího koně světa (v sedle unese v klidu dospělého muže) a pro svou sílu byli v minulosti využívání na práci v uhelných dolech.

Mají hustou hřívu i srst, která jim v zimě narůstá dvojnásobně hustá a brání kůži před namočením. Malá pevná kopýtka umožňují hladký pohyb skalnatým shetlandským terénem.

Shetlandského poníka využívali lidé různě ve světě ke křížení a tvorbě nových ras. V Severní Americe tak zkřížením s appaloosou vznikl americký pony, zkřížením s hackney ponym vznikl americký shetland a v Argentině vybírali nejmenší kusy a vytvořili miniaturního poníka falabellu.

Dnes se shetlandský pony využívá spíše jako domácí mazlíček a jako jezdecký kůň pro děti a vyskytuje se ve všech barevných variantách.

 
id:2000

čtvrtek 5. ledna 2006

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě