pralesnička barvířská Dendrobates tinctorius

třída: Obojživelníci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

pralesnička barvířská
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

obojživelníci

Řád

žáby

Čeleď

pralesničkovití

Velikost

délka těla 3 - 4 cm, hmotnost 11 g 

Potrava v přírodě

mravenci, octomilky, mšice

Rozmnožování

klade 2 - 6 vajíček, doba inkubace 14 - 18 dní

Biotop 

tropický deštný les

 

Zajímavost

Zbarvení je velmi variabilní. Existují černé žáby se žlutým a zeleným akcentem na těle, stejně jako exempláře s modrými končetinami, které mohu mít i černé skvrny. Dále mohou existovat tmavě až světle modře zbarvené exempláře s černými skvrnami na hřbetě, které byly dokonce popisovány jako samostatný druh D. azureus. Podle novějších výzkumů jde ale jen o barevnou variantu. Samečci jsou menší než zavalitější samičky. Dospělci žijí ve stromovém patře.

Patří mezi tzv. šípové žáby, jed těchto žab využívají jihoameričtí indiáni k přípravě jedových šipek. Pralesničky mohou mít v sobě až 1 miligram jedu, což stačí k usmrcení 15 lidí, 10 000 myší nebo dvou slonů. Jed je alkaloidní batrachotoxin, napadá sodíkové kanály buněk, zabraňuje přenášení nervových impulzů a zanechává svaly v neaktivním stavu smrštění, což může vést k zástavě srdce nebo fibrilaci – chaotickému stahování srdečních síní.

Jed pralesniček souvisí s potravou, kterou konzumují. V kolumbijské džungli žerou jedovaté mravence, což posiluje toxičnost jejich jedu. V zajetí chované pralesničky dostávají k jídlu většinou nejedovatý hmyz, jako jsou octomilky a jejich jed bývá velmi slabý.

Jed žáby vylučují kůží na povrch těla a sekret navíc silně páchne, což má predátory předem odradit. Sekret slouží i jako ochrana před mikroorganismy - chrání pralesničky před plísňovými, bakteriálními a parazitickými onemocněními. 

 

Ohrožení

Tento druh je ve volné přírodě málo dotčený.
id:10134

pondělí 21. března 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě