sovice sněžní Nyctea scandiaca

třída: Ptáci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 2 500 Kč

sovice sněžní
Kde mě najdete v ústecké zoo

 

Třída

ptáci

Řád

sovy

Čeleď

puštíkovití

Velikost

délka těla 53 - 65 cm, rozpětí křídel 125 - 150 cm, hmotnost 1,3 - 2,5 kg

Potrava v přírodě

převážně lumíci, občas malí savci do velikosti zajíce a ptáci do velikosti husy

Rozmnožování

snáší 3 - 10 vajec, doba inkubace 30 - 40 dní

Biotop 

tundra

 

Rozšíření

Zajímavost

Mohutná sova, která je dokonale uzpůsobená k životu v severských oblastech - bílým zbarvením, velmi hustým peřím a též hustě porostlými končetinami. Mezi samcem a samicí je obvykle rozdíl ve zbarvení - samice je hustě posetá černými skvrnami, samec bývá sněhobílý, případně s menším množstvím méně výrazných skvrn.

Na rozdíl od většiny ostatních sov loví sovice sněžní hlavně během dne. V době hnízdění se živí téměř výhradně lumíky, po zbytek roku loví také jiné savce do velikosti zajíce a ptáky do velikosti husy.

Sovice vydrží hladovět až 40 dní, přitom její tukový polštář pod peřím ubude o 2 cm (energii si šetří tím, že se skoro nepohybuje).

Místo pro hnízdo si vybírají na zemi ve vegetaci nebo na mírných vyvýšeninách. Hnízdo samy nestaví, hledají mělké prohlubně na zemi nebo využívají opuštěná hnízda orlů. Vzhledem ke snadné přístupnosti hnízda sovicím nezbývá než hnízdo před případnými narušiteli urputně bránit, a to i proti predátorům, jež jsou mnohem větší, než ony samy. 

Na vejcích sedí samice a samec jí přináší potravu. Někdy se samec spáří se dvěma samicemi, které hnízdí blízko u sebe (ve vzdálenosti 1 km) a stará se o obě dvě.

Sovice se od většiny sov liší natolik, že byla donedávna považována za samostatný rod (Nyctea), průzkum DNA však prokázal, že patří k rodu Bubo (výr).

Ohrožení

Sovice sněžní je na Červeném seznamu ohrožených druhů zařazena mezi zranitelné druhy. Celosvětová populace je odhadována na 14 000 - 28 000 jedinců. Důvodem poklesu populace jsou hlavně klimatické změny, se kterými souvisí úbytek přirozené potravy sovic, stejně jako stále častější střety s automobily nebo průmyslovými stroji.
 
id:2011

pondělí 9. ledna 2006

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě