vari černobílý Varecia variegata variegata

třída: Savci

vari černobílý

Třída

savci 

Řád

primáti 

Čeleď

lemurovití denní 

Velikost

délka 45-57 cm, hmotnost 2,5-4,8 kg

Potrava v přírodě

plody, nektar, květy, listy, semena, občasně hmyz 

Rozmnožování

březost 90-102 dní, rodí 1-3 mláďata 

Biotop 

tropický deštné lesy 


 

Rozšíření

Zajímavost 

Vari černobílý, někdy také zvaný  lemur vari nebo lemur černobílý, je lemurovitá poloopice z Madagaskaru. Variové patří spolu s lemury kata a dalšími třemi rody lemurů do čeledi denních lemurovitých. Všichni zástupci této čeledi, kromě lemura kata, postrádají v oku odrazivou vrstvu mezi sítnicí a cévnatkou, tzv. tapetum lucidum, kvůli čemuž nejsou schopni dobře vidět ve tmě. Oproti tomu čeleď lemurovitých nočních odrazivou vrstvu v oku má.

Vari černobílý patří mezi největší druhy lemurů. Za největšího je považován indri, který může vážit až 5 kg. Jsou to stromoví živočichové, kteří na zem slézají zřídka. V korunách stromů si staví z větví i hnízda, ve kterých spí i vyvádějí mláďata.

Tvoří skupinky 2 – 16 jedinců. Velikost skupiny závisí na klimatických podmínkách a možnostech zdrojů potravy. Pokud je málo dostupné potravy, skupiny jsou menší. Tlupu vede vždy dominantní samice, která se nebojí agresivně napadat samce – například je zahánět od potravy. Pokud je skupina velká, samice se páří s více samci, pokud menší, kde je jen jeden samec, samice se páří jen s ním a otec poté pomáhá s péčí o mladé.

Je to jeden z mála druhů primátů, který nenosí svá mláďata na zádech nebo na břiše, ale nechává je v dutinách stromů. Samice si před porodem připraví asi 15 hnízd v dutinách stromů, která jsou zpravidla 10–20 metrů nad zemí. Po porodu ponechává mláďata v jednom hnízdě, po třech týdnech však začne mláďata přenášet do různých hnízd jednou až sedmkrát za den. Přenáší si je proto, protože při shánění potravy se dostává daleko od hnízda. Aby byla mláďatům na blízku, přenese si je do bližšího hnízda ke zdroji potravy. Do šesti týdnů se samice stará o mláďata sama, pak už se na péči začíná podílet i samec, či další příbuzní lemuři. Pročesávají mláďatům srst a hrají si s nimi. Mláďata jsou odstavena ve věku 7–8 měsíců.

Nadčeleď lemurů dostala své jméno podle římských nepokojných mrtvých, nazývaných lemures. Tyto přízraky se podle pověry měly ozývat pekelným křikem a nářky. Především z lidí zavražděných nebo popravených se stávaly lemury, ty ve světě živých potom bloudily, škodily a nosily neštěstí. Na usmíření a odvrácení lemuřích přízraků se proto ve starověkém Římě ctily svátky tzv. lemurií, které připadaly na 9., 11. a 13. května. Součástí rituálu bylo o půlnoci vstát a nabídnout lemurům nějaké obětiny černé barvy, například černé fazole, které lidé házeli s odvráceným pohledem za sebe. Názory na to proč tento název dostaly madagaskarské poloopice, se různí. Mohlo to být díky jejich nočnímu kvílení (vřískají často skupinově a jejich hřmot může být až hrůzostrašný), kvůli černobílému maskování lemurů kata a vari, nebo díky tomu, že podle samotných madagaskarských legend přebývají v lemurech duchové jejich předků.

Ohrožení

Vari černobílý patří dnes mezi kriticky ohrožené druhy. Populace se tenčí kvůli kácení a vypalování lesů a také kvůli lovu, protože variové jsou součástí místní kuchyně.
 
id:8318

pondělí 21. ledna 2019

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě