voduška jelenovitá Kobus ellipsiprymnus defassa

třída: Savci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 6 000 Kč

voduška jelenovitá
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

savci 

Řád

sudokopytníci

Čeleď

turovití 

Velikost

výška 100-130 cm, hmotnost 170-250 kg

Potrava v přírodě

traviny, listy keřů a stromů, plody, hlízy

Rozmnožování

březost cca 8 měsíců, rodí 1 mládě 

Biotop 

savana, lesy v blízkosti vody


 

Rozšíření

Zajímavost 

Voduška jelenovitá je poddruhem vodušky velké. I přes své české jméno (i anglické waterbuck) netráví vodušky příliš času broděním ve vodě, ale uchylují se do ní v případě nebezpečí. Vodušky jelenovité mají nezvykle dlouhou a hustou šedohnědou srst s bílými místy kolem očí, nad kopyty, na hrdle, čenichu a na zadku. 

Samcům na rozdíl od samic rostou vrubované rohy. Vodušky mají také velmi silné mazové žlázy, které produkují nepříjemný zápach, prostupující i masem a díky němuž jsou cítit na velkou vzdálenost. Zápach je údajně tak silný, že odpuzuje i predátory. Žlázy také mastí srst, díky čemž je nepromokavá.

Mladí samci tvoří mládenecké skupiny, zatímco starší samci obsazují teritoria. Teritoriální samec si hlídá území se zdrojem vody, na kterém se potkává 5-10 samic s mláďaty a neteritoriálními samci. Souboje samců o samice mohou trvat až půl hodiny a končit smrtí způsobené ránou od rohu jednoho ze samců. Samice vodušek žijí buď samostatně, nebo v nestálých stádech o několika desítkách jedinců. Samice po porodu první 2 – 4 týdny ukrývá mládě ve vysoké trávě a několikrát denně jej chodí kojit.

Ohrožení

Tento druh antilop je ve svém přirozeném prostředí téměř ohrožen, ale početnost populace klesá. Mezi její největší nepřátelé patří kromě člověka krokodýli, leopardi a hyeny. Lidé jsou však ze všech lovců nejefektivnější, navíc způsobují i ztrátu přirozeného prostředí a jeho znečištění, což jsou vedle lovu další ohrožující faktory.

 

 
id:2055

sobota 22. března 2014

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě