výr velký Bubo bubo

třída: Ptáci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 2 500 Kč

výr velký
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

ptáci 

Řád

sovy 

Čeleď

puštíkovití 

Velikost

výška až 75 cm, hmotnost až 4,2 kg

Potrava v přírodě

savci, ptáci, plazi, obojživelníci, ryby 

Rozmnožování

klade 2-4 vejce, inkubace 32-37 dní 

Biotop 

skalnaté polopouště, lesy mírného pásu 


 

Rozšíření

Zajímavost

Se svou hmotností až 4,2 kg a rozpětím křídel až 190 cm je výr velký největší sovou ČR a druhou největší sovou světa. První místo náleží výru Blakistonovu, velice vzácné sově z východní Asie. Samice bývá větší než samec a má i větší rozpětí křídel. Sovy z rodu výrů mají nad očima z peříček rostlé pohyblivé chvostky připomínající ouška.

Je to noční dravec, kořist vyhlíží vsedě z vyvýšeného místa nebo za pomalého nízkého letu. Loví různé hlodavce (hraboš polní, potkan, hryzec vodní, zajíc) a hmyzožravce (ježek, rejsek). Bez problémů ale loví i jiné ptáky, jako jsou koroptve, holubi, káňata, puštíci, bažanti nebo vrány. Kořist polykají vcelku, u větších zvířat nejprve utrhnou a spolknou hlavu. Ježky obvykle kuchají od břicha a kůži s ostny nežerou. Nestravitelných zbytků se následně zbavují ve formě vývržků.

Výři žijí samotářsky, sdružují se jen v době rozmnožování a péče o mladé. Tvoří trvalé páry, které jsou loajální ke svým hnízdům. Zpravidla mají ve svém revíru několik hnízd, která během života střídají. Hnízda si staví v lesích na kamenitých stráních, ve zříceninách, v dutinách stromů nebo osidluje opuštěná hnízda dravců. Jako výstelku používají různé byliny, spadané listí nebo rozdrobené vývržky. Po nakladení vajec snůšku zahřívá samice, zatímco samec loví a družku krmí. Po vylíhnutí pak krmí mláďata oba. 

Výry lidé dříve využívali k lovu jiných ptáků. Výr se umístil před síť a ostatní ptáci se na něj díky své vrozené nesnášenlivosti snažili útočit – zejména ptáci krkavcovití a dravci. Lovci je pak chytali do sítí nebo stříleli.

Ohrožení

Celosvětově jsou výři velcí málo dotčeným druhem, avšak jejich počty v přírodě klesají. Na našem území jsou ohroženi a začátkem 20. století byli v důsledku pronásledování téměř vyhubeni. Až díky zákonu o ochraně z roku 1929 se jejich počty začaly zvyšovat.
 
id:2017

neděle 15. ledna 2006

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě