žako šedý Psittacus erithacus

třída: Ptáci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 2 500 Kč

žako šedý
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

ptáci 

Řád

papoušci 

Čeleď

papouškovití 

Velikost

28-40 cm 

Potrava v přírodě

ovoce, semena, plody, kukuřice 

Rozmnožování

klade 2-4 vejce, inkubace 21-30 dní 

Biotop 

nížinný prales, zalesněná savana


 

Zajímavost

Žako šedý, zvaný též papoušek šedý, je středně velký druh papouška. Tohoto papouška poznáte spolehlivě podle nezaměnitelného šedého zbarvení, černých konců křídel a červených ocasních per. Pohlavní dimorfismus není příliš patrný, obě pohlaví vypadají stejně, i když samička může mít světlejší peří. Spolehlivě určit se dá pohlaví jedině endoskopicky.

Jsou to společenští ptáci, mimo dobu hnízdění se sdružují do až stohlavých hejn a společně nocují v korunách stromů. V době hnízdění tvoří monogamní páry a starají se o svá mláďata, která chovají v dutinách kmenů. Mláďata opouští hnízdo asi po 80 dnech. 

Žakové jsou velmi inteligentní ptáci s vysokou úrovní kognitivních schopností, které se u nich pravděpodobně vyvinuly díky spolupráci v hejnu při obstarávání potravy. Vědci například porovnávali chování žaka a ary šedolícého. Zatímco arové šedolící nebyli ochotni se s ostatními ary podělit o oříšek, žakové oříšek aktivně nabízeli příslušníkům svého druhu, i když měli k dispozici jen jeden.

V soukromých chovech jsou žakové oblíbení díky své schopnosti napodobovat zvuky či slova, jsou velice učenliví.

Ohrožení

Žako šedý dnes patří mezi ohrožená zvířata s neustále klesajícími počty. Jejich největší hrozbou jsou lidé, kteří je nelegálně odchytávají nebo vybírají jejich hnízda a mladé ochočené ptáky prodávají. V letech 1982-1989 byl druhým nejvíce obchodovaným popouškem světa s průměrným ročním exportem z Afriky 47 357 papoušků. Velkou hrozbou je pro ně také vypalování lesů.

 

 
id:3652

pátek 11. dubna 2014

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě