zebra Hartmannové Equus zebra hartmannae

třída: Savci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 10 000 Kč

zebra Hartmannové
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

savci 

Řád

lichokopytníci 

Čeleď

koňovití 

Velikost

výška 140-150 cm, váha 250-380 kg

Potrava v přírodě

trávy, bylina, výhonky rostlin

Rozmnožování

březost 350-360 dní, rodí 1 mládě

Biotop 

horské kamenité oblasti 


 

Rozšíření

Zajímavost 

Zebra Hartmannové je poddruhem zebry horské. Po strmých a skalnatých terénech se pohybují pomocí adaptovaných úzkých kopyt. Preferují nadmořskou výšku okolo 1000 m, ale sestupují i níže do údolí, zvláště v zimním období.

Mají typický kožní „lalok“ na krku a přesně ohraničené pruhy na těle (bez rozmazaných mezipásů jako mají zebry stepní). Zvláštní je také pruhování na kořeni ocasu, které vytváří jakousi kresbu žebříčku. Břicho je bílé bez pruhů. 

Zebry z hor se nesdružují do velkých stád jako zebry stepní. Zebry Hartmannové vytvářejí malá harémová rodinná společenství, kdy na dominantního samce připadá 1 – 5 samic a jejich mláďata. Nejvíce mláďat se rodí v období dešťů, během hojnosti potravy. Pokud na mládě zaútočí hyena, nebo jiný predátor, celé stádo se spojí na jeho obranu. Stejně jako zebry Grévyho hrabou vodní nádrže, které brání.

Mláďata opouštějí rodinu ve věku 1 – 3 let. Samci vytváří mládenecké skupiny a čekají, až si budou moct vybojovat vlastní teritorium nebo stádo klisen. Samice se přidruží k jinému harému nebo si nachází sólo mladého samce a spolu vytvoří nové stádo.

Ohrožení

Zebra Hartmannové patří do kategorie ohrožených druhů na stupeň „zranitelný druh“. Počty jedinců ve volné přírodě však aktuálně stoupají. Odhadovaný stav ve volné přírodě je kolem 33 000 dospělých zvířat.

 
id:2018

pondělí 9. ledna 2006

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě