želva ostruhatá Centrochelys sulcata

třída: Plazi

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

želva ostruhatá
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

plazi 

Řád

želvy 

Čeleď

testudovití 

Velikost

až 85 cm, hmotnost až 90 kg

Potrava v přírodě

tráva, rostliny, příležitostně hmyz

Rozmnožování

snáší 12-30 vajec, inkubace 90-130 dní 

Biotop 

suché stepy a polopouště 


 

Rozšíření

Zajímavost 

Želva ostruhatá je až 90 kilová suchozemská želva, je tak třetí největší suchozemskou želvou světa. První jsou želvy sloní a druhé želvy obrovské. Největší želva vůbec, je kožatka velká, která může měřit až 2,13 m a vážit 600 kg. Tuto želvu poznáme podle mírně nahoru mírně zahnutého okraje krunýře v přední části těla a podle tří výrazných výrůstků neboli ostruh na zadních nohách, podle kterých získala své jméno. Okraj krunýře bývá zvláště u zadních štítků výrazně zoubkovaný.

Želva ostruhatá vyhrabává 0,75 - 3 m hluboké podzemní úkryty, kde je větší chlad a vlhkost a přetrvává v nich ty nejteplejší části dne. Po období dešťů nastává pro želvy ostruhaté období páření a samci spolu bojují o přístup k samicím. Při páření samci vydávají poměrně hlasité hluboké vzdechy. Po oplození samice vyhrabe několik jam a do jedné z nich poté naklade vejce. Vejce klade tempem asi jedno vejce za tři minuty a snůšku pečlivě zahrabe.

V Senegalu je želva ostruhatá nazývána „ngom“ a místní lidé věří, že jim želva umístěná do zahrady přinese štěstí a plodnost. Želví moč či voda, do které byla želva položena podle místních pověr dokáže vyléčit chabé zdraví.

Ohrožení

Tyto želvy jsou ohrožené a stejně jako u většiny živočišných druhů, i jejich populace ve volné přírodě neustále klesají. V současnosti tuto želvu nejvíce ohrožuje pasoucí se dobytek, který ji spásá veškerou vegetaci.

 

 
id:2114

pátek 28. března 2014

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě