žirafa núbijská (žirafa Rotschildova) Giraffa camelopardalis camelopardalis

třída: Savci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 35 000 Kč

žirafa núbijská (žirafa Rotschildova)
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

savci 

Řád

sudokopytníci

Čeleď

žirafovití

Velikost

výška 4,3 – 5,5 m, hmotnost 450 – 1 500 kg

Potrava v přírodě

listy akácií, mimóz, různé plody, ale spásají i trávu

Rozmnožování

březost 14-16 měsíců, rodí 1 mládě

Biotop 

savany a křovinaté buše s roztroušenými stromy

 

Rozšíření

Zajímavost

Žirafy jsou spolu s okapi poslední dva přeživší rody z čeledi žirafovitých. Do rodu žiraf dnes podle nejnovějších DNA analýz náleží čtyři druhy - žirafa severní, jižní, masajská a síťovaná. Žirafa Rothshildova byla donedávna považována za ohrožený poddruh žirafy, čítající ve volné přírodě už jen několik set jedinců. Podle DNA analýz z roku 2016 už však není považována za samostatný poddruh, nýbrž za ekotyp poddruhu žirafy severní.

Žirafy mají narozdíl od ostatních savců jeden krční obratel navíc, mají jich tedy osm, zato jim však ubyl jeden hrudní. Cévy v krku jsou vybaveny chlopněmi, které zabraňují překrvení mozku při předklonu. Délka a velikost žirafího krku se možná nevyvinula jako plánovaná potřeba dosahovat co nejvýše, ale spíše jako výsledek pohlavního výběru. Samice k páření upřednostňují samce s co nejmohutnějším a nejdelším krkem, kteří vyhrávají souboje. To by vysvětlovalo skutečnost, že v současnosti už žirafy dosáhnou výše, než na větve stromů, kterými se živí.

Spí jen velmi málo - několikrát denně a vždy jen na pár minut, což dá dohromady asi jen 20 minut celkového spánku. Spí většinou ve stoje. Lehají si jen výjimečně, v této pozici jsou totiž velmi zranitelné. Samice dokonce ve stoje i rodí své cca 170 cm vysoké mládě. 

Ohrožení

Tento druh je kriticky ohrožený a populace neustále klesají. Ze všech druhů žiraf jsou žirafy severní nejvíce ohrožené - jejich počty v přírodě za poslední tři generace drasticky klesly o celých 90%. Důvodem je jak ztráta životního prostředí, tak i lov pro maso, kůži a ocas. Dnes se ve volné přírodě vyskytuje jen kolem 5 000 jedinců.

 
id:1985

úterý 3. ledna 2006

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě