zmije obecná Vipera berus

třída: Plazi

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

zmije obecná

Třída

plazi 

Řád

šupinatí 

Čeleď

zmijovití 

Velikost

40-60 cm

Potrava v přírodě

drobní obratlovci 

Rozmnožování

rodí průměrně 7 mláďat 

Biotop 

travnatá území, listnatý a smíšený les 


Rozšíření

Zajímavost

Zmije obecná je nejrozšířenější had světa, který žije na velkém území Evropy a Asie. Nevyhýbá se ani Skandinávii a severským oblastem, jelikož je velmi odolná vůči chladnému počasí. Zbarveni jsou šedě až modrošedě s tmavě kontrastující klikatou čárou na hřbetě. Tímto zbarvení had dává okolí najevo, že je jedovatý a zároveň se jedná o maskování, kdy klikatý vzor rozostřuje hadí siluetu pro případného predátora, který by ho viděl shora.

Pokud bychom nepočítali mírně jedovatou užovku podplamatou, tak je zmije jediným jedovatým hadem na našem území. Její jed usmrtí malé savce, ale pro dospělého zdravého člověka nepředstavuje velké riziko. Smrtelná dávka jedu se odhaduje na 15 – 20 miligramů, přičemž zmije mívá v jedových váčcích jen 10 miligramů a při uštknutí uvolňuje jen jeho část. 

Na zmiji samotnou čekají v přírodě mnohé hrozby, může se stát kořistí lišky, jezevce, divokého prasete, tchoře, sovy, kuny, káněte, krkavcovitých a dokonce i bažanta.

Zmije, stejně jako ostatní hadi z mírného pásu, přes zimu hibernuje. V našich podmínkách se k zimnímu spánku uchyluje v říjnu, kdy zalézá například do skalních puklin. Ačkoliv je zmije samotářský živočich, v přezimovacích prostorách se spolu může sejít až několik set jedinců a hibernovat společně, a to dokonce i s jinými druhy hadů, plazů a dokonce i obojživelníků. Teplota v hibernákulích nesmí klesnout pod -2,5 °C, jinak hadi umrznou. 

Během jara z úkrytu vylézají, nejprve se vyhřívají na slunci a pomalu začínají hledat druha, se kterým by se spářili. V září samice rodí po 3-4 měsících březosti živá mláďata, která se ještě nějakou dobu drží u matky.

České pojmenování pro zmije vychází z praslovanského slova zm?ja - zmija, výrazu pro hada obecně. Ve slovanské mytologii pak existuje Zmij či Zmej, hadí nestvůra a zlořád v řadě mýtů, pověstí a pohádek.

Ohrožení

Zmije obecná je v ČR vedena jako kriticky ohrožený druh a je chráněna ve všech svých vývojových stádiích. Mezinárodně je zapsána jen jako málo dotčený druh.

 

 
id:8160

úterý 3. července 2018

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě